8 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy 3B wybrali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie pt. "Feliks Mądra Mrówka". Spektakl był pełen kolorowych kostiumów, muzyki oraz humoru, a aktorzy wciągnęli dzieci do wspólnej zabawy i śpiewania. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów, a po przedstawieniu chętnie dzielili się swoimi wrażeniami. Całe wydarzenie przebiegło w miłej atmosferze, a dzieci wróciły do szkoły zadowolone i uśmiechnięte.
Aktualności
Wizyta klasy IIIB w Jarocińskim Ośrodku Kultury
- 8
Czytamy? Tak, CzytaMY!
Uczniowie klasy 5a kontynuują w tym roku projekt CzytaMY. Na lekcjach języka polskiego głośno przeczytali książkę "Wnuczka antykwariusza" Justyny Bednarek. To wakacyjna historia Gabrysi, w którą wplecione zostają opowieści z przeszłości o wydarzeniach zabawnych, wzruszających i dramatycznych. Ponieważ każda z opowieści związana jest z jakimś przedmiotem (np. zegarkiem, drewnianym krzyżykiem, wiecznym piórem), to kolejnym krokiem w naszym projekcie będzie przyniesienie do szkoły i przedstawienie na lekcji ciekawego przedmiotu, czegoś, z czym jesteśmy związani emocjonalnie. Mamy nadzieję, że powstanie w ten sposób interesująca wystawa.
Książka "Wnuczka antykwariusza" znajduje się w naszej szkolnej bibliotece. Warto po nią sięgnąć, bo nie tylko jest ciekawa, ale też pięknie wydana, bo tekst opatrzony został wyjątkowymi ilustracjami. Zapraszamy do czytania!20
Warto być harcerzem
Uczniowie klasy 6b na lekcji języka polskiego poznali hymn naszych harcerzy "Wszystko, co nasze". Po przeczytaniu tekstu, omówieniu jego treści i oczywiście odśpiewaniu - całkiem udanym - zajęli się analizą kodeksu harcerskiego, który zawiera dziesięć dobrych i mądrych zasad. Dowiedzieli się też, że harcerze są spadkobiercami zasad rycerskich, więc bardzo dbają o honor, uczciwość i dotrzymywanie słowa. Dlatego można na nich polegać jak na Zawiszy.
Dzień Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała kilka działań i zaprosiła do wspólnej zabawy. Każdy czytelnik, który wypożyczył książkę 2 kwietnia otrzymał okolicznościową zakładkę do książki. Uczniowie klas II - IV mogli spróbować swoich sił i odnaleźć ukryte w tekście tytuły książek oraz podać nazwiska ich autorów. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Ośmioro z nich wskazało wszystkie ukryte tytuły i podało nazwiska autorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
Natomiast uczniowie klasy 6a podczas lekcji bibliotecznej tworzyli swoje teksty, wykreślając zbędne wyrazy z kartek starych książek przeznaczonych na makulaturę. Powstały ciekawe wiersze, frazy i krótkie opowiadania, a uczniowie zauważyli, że można twórczo wykorzystać stare, zniszczone książki.
Dziękuję i zapraszam do częstych odwiedzin biblioteki.
Beata Sieradzka
W podróży po polskich dokonaniach
10 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 5a wraz z wychowawcą wybrali się na jarociński rynek, by obejrzeć bardzo ciekawy spektakl multimedialny "Iskry Niepodległej". Podczas dwudziestominutowego pokazu piątoklasiści prowadzeni przez przewodnika AI zapoznali się sylwetkami wybitnych Polaków. I tak Jan Szczepanik to wynalazca kamizelki kuloodpornej. Ludwik Hirszfeld opisał prawa dziedziczenia grup krwi i wprowadził ich oznaczenia (obowiązują do dzisiaj na całym świecie!). Jan Czochralski z kolei to wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu będących podstawą procesu produkcji układów scalonych - bez nich nie możemy się dziś obejść. Poza nimi oczywiście byli też wybitni pisarze, kompozytorzy, malarze czy sportowcy. Na koniec uczniowie mogli zobaczyć eksponaty - prawdziwą kamizelkę kuloodporną, Order Orła Białego i krzyż Virtuti Militari, but biegaczki Natalii Kaczmarek i piłkę podpisaną przez naszych wspaniałych siatkarzy - mistrzów świata.
"To było bardzo ciekawe i inspirujące, ale zdecydowanie za krótkie" - tak ocenili pokaz uczniowie. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć spektakl Iskry Niepodległej, może to zrobić bezpłatnie do niedzieli wieczór. Na pewno warto. Polecamy.17
Kolejne osiągnięcia naszych uczniów - "trójeczka" najlepszym odkrywcą tajemnic przyrody
Dnia 10 kwietnia 2025 roku nasi uczniowie Bruno Misiak i Kornel Szymanek reprezentowali naszą szkołę w I Powiatowym Konkursie Przyrodniczym "Młodzi odkrywcy na tropie tajemnic przyrody". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawowa nr 4 w Jarocinie. Uczniowie zmagali się z dwoma rodzajami zadań. Pierwsze zadanie było praktyczne. Polegało na wylosowaniu doświadczenia, wykonaniu go i odpowiedzeniu na pytania. Drugie zadanie było formą teleturnieju VaBanque. Tam uczniowie wybierali pytania o różnym stopniu trudności i zdobywali punkty. Zadanie było dość trudne, gdyż zakres wiedzy był bardzo szeroki. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z każdym zadaniem! Zdobyli pierwsze miejsce! Gratulujemy z całego serca, jesteśmy z Was dumni chłopaki!
Kreatywnie o figurach geometrycznych
Podczas ostatnich lekcji powtórzeniowych z matematyki uczniowie klasy 5b mieli okazję połączyć naukę z kreatywnością. W ramach pracy w grupach przygotowali lapbooki dotyczące figur geometrycznych i obliczania ich pól. Każda grupa włożyła wiele zaangażowania w swoją pracę - uczniowie nie tylko utrwalali wiadomości, ale także rozwijali swoje umiejętności współpracy, planowania i prezentowania wiedzy w atrakcyjnej formie. Powstały kolorowe, pomysłowe i bardzo starannie wykonane lapbooki, które teraz mogą posłużyć jako ciekawe pomoce naukowe. Na zdjęciach prezentujemy dzieła naszych piątoklasistów.
11
Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2025 - etap gminny
Dnia 7 kwietnia 2025 r. w naszej szkole przeprowadzono etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zmagania były przeprowadzane w dwóch grupach. Pierwszą stanowią drużyny czteroosobowe składające się z uczniów szkół podstawowych w wieku 10 - 12 lat, natomiast druga grupa to trzyosobowe zespoły uczniów szkoły podstawowej powyżej 12 roku życia. W obu kategoriach rywalizowały po cztery drużyny. Eliminacje polegały na rozwiązywaniu zadań teoretycznych w postaci testu on-line, a przeprowadzała je pani asp. sztab Karina Migalska - Cepa z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. W kategorii pierwszej wygrał zespół z Goliny, w składzie: Maja Borkowska, Patrycja Kościelniak, Tomasz Stolaś, Kamil Barański. Drugie miejsca zajęła drużyna z Mieszkowa a trzecie zespół z naszej placówki. Natomiast w kategorii II pierwsze miejsce zajęła drużyna z Potarzycy składzie: Maria Jańczak, Adam Szkudelski, Julianna Kociarz. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Goliny, a na trzecim drużyna z Mieszkowa. Zwycięzcy awansowali do etapu powiatowego, który odbędzie się 25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sławoszewie. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali zestawy upominkowe, a drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca w poszczególnych dwóch grupach wiekowych nagrody. Fundatorem zestawów upominkowych i nagród był Urząd Miejski w Jarocinie. Podczas wręczenia nagród obecna była referent urzędu pani Julia Kręc. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
22
Festyn charytatywny dla Julki - 6 kwietnia 2025
W niedzielę, 6 kwietnia 2025 roku, na terenie lodowiska przy Jarocin Sport odbył się festyn charytatywny dla Julki - dzielnej dziewczynki, która potrzebuje naszego wsparcia w walce z chorobą. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Jarocina, którzy pokazali, że mają wielkie serca. Podczas festynu nie zabrakło wzruszeń i pozytywnej energii. Wspaniały występ taneczny zaprezentowali nasi uczniowie z klas 1-3, którzy z radością i zaangażowaniem przyłączyli się do wspólnej akcji. Ich taniec był nie tylko piękną formą artystycznego wyrazu, ale przede wszystkim gestem solidarności i wsparcia dla Julki. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i organizatorom, którzy włożyli serce w przygotowanie tego wydarzenia. Razem możemy więcej!
19
Warsztaty Wielkanocne w klasie 1b - radość, integracja i wspólne świętowanie
Dnia 4 kwietnia 2025 r. w klasie 1b odbyły się wyjątkowe Warsztaty Wielkanocne z udziałem rodziców. Spotkanie było okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji oraz twórczej zabawy w świątecznej atmosferze.
Jednym z głównych punktów wydarzenia było wesołe przedstawienie pt. "Kaczka Dziwaczka", w którym w role wcielili się rodzice uczniów oraz wychowawczyni klasy. Narratorem został tata Mateusza - pan Grzegorz, Gęś zagrała mama Oli - pani Kasia, Kucharkę - mama Ani - pani Agnieszka, Fryzjerkę - mama Mikołaja - pani Jagoda, Praczkę - mama Leny - pani Marta, Aptekarkę - mama Michaliny - pani Ania, a w rolę samej Kaczki Dziwaczki wcieliła się pani Katarzyna Cisowska - wychowawczyni klasy. Przedstawienie dostarczyło wszystkim wielu radości i wywołało mnóstwo uśmiechów.
Podczas warsztatów uczniowie wraz z rodzicami rozmawiali o wielkanocnych tradycjach, rozwiązywali świąteczne zagadki, a następnie wspólnie wykonali koszyczki wielkanocne oraz ozdobne jajka. Dzieci z dumą prezentowały swoje prace, a kreatywna atmosfera sprzyjała wspólnej zabawie i nauce.
Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za obecność, zaangażowanie i czas poświęcony dzieciom. Dzięki takim inicjatywom nasza szkolna społeczność staje się jeszcze bardziej zintegrowana, a wspólne chwile pozostają na długo w pamięci.38
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia 2025 r. cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na dziedzińcu szkoły, gdzie wysłuchali kilku informacji o autyzmie. Na znak solidaryzowania się z osobami ze spektrum autyzmu narysowano na bruku symbole autyzmu: puzzle (kolorowe puzzle mają symbolizować złożoność spektrum autyzmu oraz różnorodność osób nim dotkniętych), znak nieskończoności (złoty lub tęczowy znak nieskończoności symbolizuje różnorodność i nieskończony potencjał osób w spektrum autyzmu), motyl (symbolizuje delikatność, wyjątkowość i transformację osób autystycznych). Zwieńczeniem akcji było wspólne wypuszczenie niebieskich balonów w powietrze.
Autyzm to szereg specyficznych zachowań, generowanych przez nasz mózg. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności z rozumieniem emocji innych osób, komunikowaniem się lub nawiązywaniem przyjaźni.
Często zdarza się, że osoby z autyzmem lepiej rozumieją rzeczy, które są uporządkowane i przewidywalne. Mogą też być bardzo dobre w robieniu czegoś, co ich mocno interesuje, na przykład układaniu puzzli, rysowaniu, programowaniu czy zapamiętywaniu szczegółów.
Autyzm nie jest chorobą i nie można go wyleczyć. To po prostu inny sposób myślenia i odczuwania świata. Dlatego ważne jest, żebyśmy byli życzliwi i cierpliwi wobec osób z autyzmem, tak samo jak wobec wszystkich innych.18
Odwiedziny Pani Pielęgniarki w klasie IIIb
2 kwietnia 2025 r. uczniów klasy IIIb odwiedziła Pani Marta Tymecka, która pracuje w Powiatowym Szpitalu w Jarocinie, a także jest wykładowcą w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego. Uczniowie poznali zawód pielęgniarki, a także akcesoria potrzebne do wykonywania tej pracy. Dzieci odbyły również szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Miały przy tym wielką frajdę. Pani Marcie bardzo dziękujemy za sprawienie wielkiej radości dzieciom oraz upominki. Czekamy na następną wizytę z niecierpliwością!
31
Makiety gór na lekcjach przyrody
Czy w czasie lekcji przyrody można wyjść w góry? Nawet jeśli nie ma takiej możliwości to zawsze można sobie górę ulepić. Uczniowie klasy 4a podczas zajęć przyrody lepili swój model pagórka. Dzięki tym zajęciom uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne, plastyczne ale także mieli okazję zobaczyć z jakich elementów zbudowana jest góra. Powstały bardzo ładne makiety. Niektóre ozdobione różnym szczegółami. Lekcja na takim zadaniu minęła bardzo szybko. Uczniowie poradzili sobie z zadaniem doskonale! Gratuluję!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w „Trójce”
Szkolne Rekolekcje Wielkopostne 2025
W dniach 27-28 marca 2025 r. odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje prowadził ks. Rafał Wawrzyniak wikariusz z parafii św. Marcina w Jarocinie. Spotkania były bardzo ubogacające. Ksiądz Rafał przypomniał nam Dekalog, mówił o miłości Boga o jej znaczeniu w życiu każdego człowieka. Opowiadał ciekawe przykłady z życia. Zachęcał do spojrzenia na życie w perspektywie wiary i miłości do Boga. Bardzo ciekawie przedstawił sakrament pokuty i jego rolę w naszym życiu. Opowiedział o miłosierdziu Bożym i o największym naszym Przyjacielu, którym jest Jezus Chrystus. Ksiądz Rafał jest też żołnierzem w stopniu podporucznika, krótko też opowiedział o tym dlaczego został żołnierzem. Przedstawiamy krótką relację fotograficzną z naszych rekolekcji.
19
Finał Rejonu Poznań Teren Wschód w siatkówce
Dnia 27 marca 2025 r. w hali widowiskowo-sportowej w Stęszewie odbył się Finał Rejonu Poznań Teren Wschód w siatkówce. W turnieju wzięło udział 5 drużyn: SP Dolsk, SP 3 Jarocin, ZSP Kiszkowo, SP Stęszew oraz SSP 1 Września. Zmaganie te nasza drużyna zakończyła na piątym miejscu. Jeszcze dużo pracy przed nami do przyszłego roku, aby poprawić błędy i dołączyć do czołówki, a może i nawet awansować do dalszych rozgrywek. Bardzo zabrakło w składzie Alicji Michalak.
6
Dziewczęta mistrzyniami powiatu, a chłopcy z brązowym medalem!!!
Dnia 25 marca dziewczęta i chłopcy naszej szkoły wystartowali w Mistrzostwach Powiatu Jarocińskiego w Piłce Koszykowej Igrzysk Dzieci. Zawody zostały rozegrane w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Do rozgrywek dziewcząt przystąpiły 3 drużyny: SP2 Jarocin, SP3 Jarocin, NSP w Jarocinie. Nasze dziewczęta spisały się wyśmienicie, wygrywając wszystkie mecze i tym samym zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu! Do rozgrywek chłopców przystąpiło 6 drużyn: SP2 w Jarocinie, SP 4 w Jarocinie, SP3 w Jarocinie, NSP w Jarocinie, NSP w Potarzycy i SP w Woli Książęcej. Nasi chłopcy wygrali mecze z NSP w Potarzycy i SP w Woli Książęcej. Niestety przegrali ze SP nr 4 w Jarocinie i ostatecznie zajęli wysokie III miejsce. Gratulacje!!! Opiekunami podczas zawodów byli panowie Dariusz Kornobis i Hubert Grzesiak.
2
Politechnika Poznańska zdobyta przez jarocińską "Trójeczkę"
28 marca 2025 roku po raz kolejny raz uczniowie odwiedzili w mury Politechniki Poznańskiej. Wykłady i warsztaty to coś co przypadło nam wszystkim szczególnie do gustu. W tym roku, w ramach Ogólnopolskich Dni Inżynierii Materiałowej, uczniowie wysłuchali "wykładu na rekord", który prowadził pan dr inż. Adam Buczek. Dowiedzieli się tam co to jest inżynieria materiałowa i w jaki sposób można modyfikować powierzchnię, aby była bardziej trwała. Wszystkie przykłady o których mówił Pan doktor były oparte na wyjaśnieniach i eksperymentach. Po wykładach uczniowie udali się na warsztaty. Jedne z nich prowadziła pani dr inż. Kinga Mencel "Tworzywa sztuczne wokół nas - zidentyfikuj, oceń właściwości i cechy użytkowe". Uczniowie na zajęciach mogli wyznaczać gęstość różnych materiałów, zrobić pianki poliuretanowe oraz za pomocą wtryskarki zrobić sobie spinacze i zakładki do książki. Po zakończonych zajęciach uczniowie przeszli do działu odlewnictwa. Tam pod opieką pani dr inż. Magdaleny Suchory-Kozakiewicz oraz dr inż. Dariusza Bartkowskiego uczestniczyli w zajęciach "Obróbka metali nie tylko dla kowali - warsztaty odlewnicze". Tam każda z grup mogła wykonać swoje odlewy i tak uczniowie wrócili z odlewanym minecraftowym dinozaurem i bajkową postacią Sticha. Pełni wrażeń i w znakomitych nastrojach opuściliśmy mury uczelni. Wierzymy, że zajęcia z doktorami i spotkania z profesorami na uczelni wzbudzą ciekawość świata naszych uczniów, a w przyszłości będą mieli okazję studiować i poszerzać swoją wiedzę w murach najlepszych uczelni w Polsce. Opiekunami na wycieczce był pan Łukasz Mrowicki oraz pani Paulina Bartkowska.
55
Turniej Szkół Podstawowych w Bowlingu
W poniedziałek dnia 24 marca.2025 r. w kręgielni Green Room został rozegrany Turniej Szkół Podstawowych w Bowlingu. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn chłopców i siedem drużyn dziewcząt. W zawodach tych również wystartowali reprezentanci naszej szkoły. Tym razem nasi zawodnicy uplasowali się tuż za podium. Drużyna dziewcząt zajęła IV miejsce natomiast chłopcy zajęli V miejsce. Gratulacje!
Spotkanie integracyjne uczniów klasy 4b
W dniu 27 marca 2025 r. odbyło się spotkanie integracyjne klasy 4b w kręgielni Green Room! Mieliśmy świetną zabawę, a na koniec zjedliśmy pyszną pizzę. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas!
18